ТЕХНИЧАР ТЕХНИЧКО-КОЛСКЕ ДЕЛАТНОСТИ (ПРЕГЛЕДАЧ КОЛА)

ЖТШ

Техничко-колска служба је веома важна за  безбедно функционисање железничког саобраћаја, не само код нас, већ свуда у свету, и организована је у свим важнијим станицама.  Када воз пристигне у станицу, на станици га дочекује техничар техничко-колске делатности (прегледач кола),  који је дужан да детаљно прегледа сваки део вученог возила (кола, вагоне) и да процени да ли возило може даље да саобраћа или треба да буде послато на оправку. У Железничкој техникој школи стасале су бројне генерације техничара техничко-колске делатности и наши некадашњи ученици оспособљени су за обављање овог деликатног посла.

Техничар техничко-колске делатности најпре води рачуна о исправности вучених возила која се користе у железничком саобраћају и њиховој оспособљености за превозни процес, а тиме омогућава редовно и несметано одвијање железничког саобраћаја. Он обезбеђује безбедност путника и заштиту терета, а прати и редовност саобраћаја. Осим тога, дужан је да познаје одредбе  великог броја правилника, упутстава и споразума како би успешно реализовао своје задатке.

У Европи и свету придаје се велики значај железничком саобраћају и сведоци смо сталног напретка и иновација у овој сфери саобраћаја. Зато посао техничара техничко-колске делатности захтева стално стручно усавршавање како би могао да прегледа нова, модерна кола са високим комфором која развијају велике брзине.

Наши ученици се већ на часовима практичне наставе упознају са својим будућим занимањем, а остали стручни предмети обезбеђују им потребна знања захваљујући којима стичу професионалну сигурност. Минимални број бодова за упис на овај образовни профил у школској 2013/2014. био је 28,92.

Наставни план – предмети по разредима за образовни профил Техничар техничко-колске делатности

Датум уноса:01.03.2015

Нови број ЗЕН-а

О актуелним дешавањима у школи, вестима са пруге, легендарним стрип јунацима и другим занимљивим темама сазнајте више у новом броју ЗЕН-а.

Свечана додела диплома

У уторак, 20.06.2017. године, у Железничкој техничкој школи одржана је свечана додела диплома ученицима матурских и завршних одељења. Том приликом, директор школе др Дејан Алексић, честита...

43. песничка сусретања деце и младих Београда

На традиционалним 43. песничким сусретањима деце и младих Београда одржаним у суботу, 02.12.2017. године, у Свечаној сали Градске општине Врачар, Наталија Максимовић, ученица одељења 1